top of page

Пам’ятка пацієнту. План підготовки до операції на серці


Які аналізи та обстеження пройти? Які медикаменти і коли перестати приймати? Як змінити раціон та що робити, щоб знизити ризик інфекції після операції? Уважно прочитайте нашу покрокову інструкцію.


За 7 днів до операції


– Дотримуйтеся білкової дієти, тобто слідкуйте за тим, щоб у раціоні були продукти, які містять білки: м’ясо, риба, яйця. Це допоможе організму швидше відновитися після хірургічного втручання, адже білки – головний «будівельний» матеріал клітин.


– Зробіть наступні аналізи:

1. Аналіз для визначення групи крові

2. Загальний аналіз крові

3. Аналіз крові на креатинін

4. Глюкоза крові

5. МНВ

6. Калій

7. Імуноглобуліни G до гепатиту С

8. HBsAg

9. ВІЛ (можна зробити експрес-аналіз)

10. RW

11. АЛТ

12. АСТ

13. Загальний білірубін


Важливо: на момент госпіталізації в кардіохірургічний центр строк давності аналізів не повинен перевищувати 10 днів. Аналізи можна здавати як за місцем проживання, так і в нашій клініці, коли вже госпіталізуєтеся для проведення операції.


Аналізи на інфекції, які можуть передаватися через кров (ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс), ми в обов’язковому порядку дублюємо в себе в клініці. Рішення про проведення цих аналізів за місцем проживання приймається вами самостійно або спільно з лікарем, у якого ви спостерігаєтеся, і не впливає на наше рішення.


–Почніть змащувати слизову оболонку носа антибактеріальною назальною маззю. Ми рекомендуємо використовувати препарат «Бактробан» або іншу мазь (крем), діючою речовиною якої є природний антибіотик мупіроцин. Використовуйте препарат 2 рази на день: зранку та ввечері.


Це необхідно для профілактики інфекційних ускладнень рани в післяопераційному періоді, оскільки в окремих випадках (в ослаблених пацієнтів, у пацієнтів із цукровим діабетом) мікрофлора слизової оболонки носової порожнини може стати джерелом інфікування післяопераційної рани.


Альтернативою препаратам з мупіроцином може бути масляний розчин хлорофіліпту, але для отримання ефекту його потрібно використовувати 21 день, закапуючи по 2-3 краплі в кожну ніздрю 3-4 рази на день.


– За 7 днів до операції припиніть прийом препаратів-антиагрегантів та/або препаратів-антикоагулянтів, якщо приймаєте такі ліки. Ці медикаменти впливають на розрідження крові, тому їх використання до самого дня хірургічного втручання підвищує ризик кровотечі під час операції.

 • Найбільш уживаними антиагрегантними препаратами є ліки на основі ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), препарати клопідрогрелю («Плавікс», «Зилт» та інші), «Брилінта». Якщо ви приймаєте якийсь із засобів із цього списку (зайдіть за посиланням), припиніть прийом.

 • Найбільш уживані препарати-антикоагулянти, які треба перестати приймати за тиждень до операції, це: #варфарин, «Прадакса», «Ксарелто», «Синкумар» та інші, які відносяться до групи антикоагулянтних лікарських засобів (зайдіть за посиланням).

Припинення прийому антиагрегантів та антикоагулянтів за 7 днів до операції у більшості пацієнтів не потребує заміни на інші ліки: просто зупиняєте прийом зазначених препаратів.


Але є певні ситуації, коли відміна кровороздріджуючих препаратів може спровокувати погіршення самопочуття пацієнта. У цих випадках потрібно застосовувати альтернативу відміненим медикаментам – препарати «Клексан» або «Фленокс», які вводяться підшкірно в ділянку живота.


До переліку станів, коли після відміни перерахованих вище антиагрегантів та антикоагулянтів доцільно почати колоти «Клексан» або «Фленокс», відносяться такі випадки:

 • у пацієнта від інфаркту минуло менше місяця,

 • є болі в стані спокою,

 • є порушення ритму (фібриляція передсердь),

 • фракція викиду менше 30,

 • індивідуально після відміни препаратів погіршилося самопочуття,

Разова доза «Клексану» або «Фленоксу» вираховується так: 0,1 мл на 10 кг ваги (якщо ваша вага 80 кг, за один раз треба ввести 0,8 мл препарату. Якщо, наприклад, у вашій аптеці продається «Клексан» 0,2 мл, то за один раз вам треба зробити 4 ін’єкції). Колоти препарат слід двічі на день – зранку та ввечері. Останній раз ліки вводять за добу до госпіталізації (якщо операція завтра, то сьогодні ввечері уколи вже не роблять).


Якщо ви не зрозуміли інформацію щодо відміни ліків або не знаєте, чи потрібно вам колоти препарати-замінники в ділянку живота, зверніться за роз’ясненням до вашого лікаря за місцем проживання, який знає вашу історію хвороби та має актуальні дані про стан вашого здоров’я.


За 3 дні до операції

Напевно, ви знаєте, що перед будь-яким хірургічним втручанням людині роблять клізму. Це потрібно, тому що очищення кишківника допомагає потім – у післяопераційному періоді – його швидкому та ефективному перезапуску, що має важливе значення для відновлення пацієнта після хірургічного втручання.


Однак передопераційна клізма очищує тільки нижні відділи кишечка, і якщо людина схильна до закрепів, ефективного очищення важко добитися. У цьому випадку рекомендовано за 3 дні до операції розпочати прийом послаблюючих препаратів. Це можуть бути «Піколакс» або «Гуталакс» по 10-15 крапель ввечері.


Якщо в пацієнта нема схильності до закрепів або, навпаки, спостерігається діарея, послаблюючі препарати не використовуються.


Напередодні госпіталізації

 • Поголіть пах, грудну клітину, передпліччя, повністю ноги та руки, живіт (волосся має зашитися тільки на голові!). Використовуйте для гоління одноразові бритви. Якщо щось недоголите, наш медичний персонал допоможе підправити результат.

 • Повечеряйте чимось легким.

 • Увечері, але не пізніше 19:30, зробіть ефективну очисну клізму. Можна використовувати «Нормакол» (як дорослим, так і дітям) або «Енема» (дорослим).


У день госпіталізації

Не їжте і не пийте (змочувати губи можна). Виняток: якщо пацієнт приїжджає в обід, тоді дозволяється легкий сніданок до 07:00.


Важливо! За тиждень до операції вам телефонуватиме наш кардіолог – підготуйтеся до його дзвінка (заздалегідь напишіть список ліків, які приймаєте; супутні захворювання; список запитань медичного характеру, які хочете поставити лікарю). Обов’язково повідомте про всі препарати, які приймаєте!

Привезіть із собою всі медичні висновки та диски з обстеженнями, якщо маєте.


Обстеження, які рекомендовано пройти

 1. Обстеження у стоматолога: оптимально за 3 місяці до операції, щоб був час вирішити проблеми, якщо вони є.

 2. УЗД артерій та вен голови і шиї.

 3. УЗД артерій та вен нижніх кінцівок.

 4. Фіброезофагогастродуоденоскопія (ендоскопічне обстеження травного тракту). Не обов’язково, але бажано при наявності виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, а також у випадку болю в епігастрії.

Якщо у вас нема можливості пройти зазначені обстеження чи залишилося мало часу до операції, за медичних показань вони будуть проведені спеціалістами нашої клініки, коли ви госпіталізуєтеся до нас.

Commentaires


Для пацієнтів

bottom of page