top of page

Будь-який дискомфорт під час фізичної роботи – тривожний симптом

«Вам потрібна термінова операція на серці! В одному місці судина повністю закрита, в іншому – на 90 %. І вже був інфаркт!» – почув від лікарів 59-річний львів’янин Роман Чіх. Усе сказане було для чоловіка як грім серед ясного неба.

«Я й подумати не міг, що маю проблеми із серцем, тим більше що був #інфаркт. Нічого не турбувало», – каже Роман Володимирович. Утім, дружина з чоловіком не погоджується: «Як же не турбувало, коли я вже кілька місяців бачила, що тільки трохи зробить якої фізичної роботи, зразу важко дихає. Але як спитаю – свариться, відповідає, що працює – то й важко дихає. Хоча я теж і гадки не мала, що все настільки серйозно і потрібна операція на серці».

Роман Володимирович Чіх, Львів

Переніс інфаркт на ногах

Про інфаркт і взагалі про проблеми зі здоров’ям чоловік дізнався випадково. Зібралися родиною на дачі, і дружина поскаржилася на те, що Роман Володимирович не бережеться, його брату. А в того вже було стентування, і як пацієнт із досвідом лікування у кардіолога та кардіохірурга, він наполіг, щоб поміряли тиск. «Наміряли 190/90. Брат запропонував піти за день до його лікарки, щоб підібрала щось від тиску», – згадує Роман Чіх.


Кардіолог Романа Володимировича вже не відпустила додому – електрокардіограма та ехокардіографія (узд серця) показали, що все погано, і пацієнт уже навіть переніс інфаркт. «Я так і не згадав, коли він стався – не пам’ятаю нічого такого страшного зі здоров’ям. Не думав, що так буває – інфаркт, а симптомів не відчув», – каже пацієнт.


#Коронарографія – інвазивне дослідження стану судин серця – підтвердила побоювання лікарки: у пацієнта виявили гемодинамічно значиме ураження коронарних судин, які були перекриті на 90 і навіть на 100 %. Зволікати у такому випадку вкрай небезпечно – будь-якої миті міг статися повторний інфаркт з уже катастрофічними наслідками. Дослідження зробили у п’ятницю, а в неділю ввечері пацієнта почали готувати до хірургічного втручання – операція на серці була запланована на понеділок.


«Ми обираємо мініінвазивне коронарне шунтування»

Роману Володимировичу планували робити стандартне втручання – через розріз грудної кістки. «Про те, що вже є мініінвазивне #коронарне_шунтування я дізналася випадково, коли на вихідних, поки чоловік лежав у лікарні, читала в інтернеті, як воно буде після операції, – згадує дружина пацієнта. – І натрапила на інформацію про шунтування через 8-сантиметровий міні-розріз між ребрами. Кинула все і полетіла в неділю ввечері у лікарню розпитувати у лікаря про нову методику. Кардіолог підтвердив, що таке справді вже є, але тільки у приватній медицині, і порадив зв’язатися з клінікою “Добробут“, де проводиться така операція на серці».


Зразу ж ввечері Чіхи подзвонили в Київ, їм пообіцяли назавтра перетелефонувати. «У п’ять хвилин по восьмій ранку нам подзвонили і сказали вислати на електронку дані коронарографії. А за кілька годин уже повідомили, що готові взяти нас на мініінвазивне коронарне шунтування», – розказує Роман Володимирович.


Чотири дні – і додому

Чіхи щасливі, що доля підказала їм цю щадну методику. Чоловіка прооперували 23 липня, а 28-го пацієнта вже готували на виписку. «Сказали, що стан здоров’я дозволяє поїхати додому раніше звичайного – не на п’ятий день, як більшість пацієнтів. Ми дуже задоволені, що все так швидко», – каже дружина і зізнається, що коли дізналася, що у чоловіка буде операція на серці, найбільше боялася довгого і важкого реабілітаційного періоду. Начиталася про те, як нелегко після великого розрізу грудини.


Роман Володимирович жартує, що відбувся легким переляком. Лікарі кажуть, що вже за кілька тижнів повернеться на роботу. «Якби в офісі працював, то взагалі за два тижні можна виходити. Але в мене робота з фізичним навантаженням, то треба почекати місяць–півтора. А так – ніяких суттєвих обмежень: можна і за кермо, і на піші прогулянки, і плавати, щойно рана загоїться, – перераховує чоловік. – До речі, скажу вам по секрету: білети назад до Львова ми взяли на 28-ме число ще коли їхали на операцію. Знайома, яка оперувала тут батька, розповіла, що все швидко і скоро виписують додому, то ми й ризикнули купити, причому навіть не на п’ятий день після операції на серці, а на четвертий. Знали, що все буде добре. Так і сталося».


На побажання більше не згадувати про кардіохірургію й операцію Чіхи відповідають, що навпаки – не забудуть, а розповідатимуть знайомим, що треба прислухатися, чи не стає погано від фізичного навантаження, і вчасно йти до лікаря. «Ну і тепер ми знаємо, куди радити їхати за порятунком, якщо комусь знадобиться така ж операція на серці», – додає Роман Володимирович.

Comments


Для пацієнтів

bottom of page