Мамарна артерія (LIMA) є золотим стандартом в коронарному шунтуванні. LIMA повинна бути не просто використана для шунтування, але і використана з дотриманням основних рекомендацій та safety features.
Контраргумент хірургам, які не розкривають плевральну порожнину під час виділення LIMA і не виділяють LIMA в проксимальній частині. В таких ситуаціях, зміщення лівою легенею LIMA до центру і прирощення LIMA до грудини в зоні шва – гарантовано, очікуваний результат. Якщо потрібна повторна операція, як от в даному випадку у 81-річного пацієнта - протезування аортального клапана та ре-коронарне шунтування, операція ускладнюється в рази.
З можливих варіантів виходу із даної ситуації ми вибрали “displacement of sternum line incision” і наступне відділення мамарної артерії від кістки шляхом гострого препарування в зоні окістя.
Happy end, але такі випадки краще попереджувати шляхом виділення LIMA щонайменше до зони лівої підключичної вени і/або розкриття лівої плевральної порожнини, що дозволяє лівій легені зайняти позицію над мамарним кондуїтом. Think ahead.