top of page

Масивний кальциноз кільця мітрального клапана

MAC - mitral annulus calcification

Масивний кальциноз кільця мітрального клапана є серйозним фактором, який збільшує складність оперативного втручання. MAC зустрічається в пацієнтів з синдромом Барлоу. Також, MAC зустрічається в пацієнтів похилого віку з мітральним стенозом або недостатністю. Ширина кальцинозу >4мм може свідчити про його трансмуральне поширення. Трансмуральне поширення є небезпечним, оскільки повне видалення кальцинозу під час протезування клапана призводить до розриву задньої стінки лівого шлуночка після операції. Окрім розриву, існують ризики емболії, дислокації клапана, пошкодження коронарних артерій.

Хірург повинен мати декілька методик в своєму арсеналі. Особливо, коли операція проводиться в жінки 82р. в стані вираженої серцевої декомпенсації на фоні двоклапанної вади.

Декілька основних статей приведено нижче в PDF форматі. 

Клінічні випадки

MAC
MiniAVR

Від теорії до практики протезування аортального клапана з мінідоступу

Володимир Дем'яненко

               Досвід, технології, бажання та впевненість – це невеликий перелік того, що потрібно для впровадження змін в будь-чому і особливо це актуально в хірургії.

Світ змінюється, змінюються погляди людей на життя. Пацієнтів все більше турбує якість життя, соціальна активність, естетичні аспекти, життя без обмежень.

                На початку становлення кардіохірургії ці питання стояли не так гостро, основне і певно єдине, що турбувало хірургів і пацієнтів в ті часи - це виживання пацієнта після операції на серці. Спілкуючись зі своїми вчителями, які пройшли тяжку школу становлення нашої професії все стає ясно – не було майже нічого, все вигадувалось з підручних речей!!!

                Та час іде вперед…і кардіохірургія динамічно розвивається.

Зробити протезування аортального клапана з міні доступу (розріз довжиною в 5 см ) реально, безпечно, але складніше для хірурга..

Підключення апарату штучного кровообігу дуже важливий етап. Хірург повинен мати в своєму арсеналі декілька варіантів опцій і використовувати їх за потреби

  • EOPA™ Arterial Cannulae

  • MC2™ Two Stage Venous Cannulae

  • MC2X® Three Stage Venous Cannulae

  • Carpentier Bi-Caval Femoral Venous Cannulae

  • VC2® Atrial Caval Venous Cannulae

  • Bio-Medicus® One Piece Femoral

  • Дренаж легеневої вени

  • Дренаж легеневої артерії

  • Активний дренаж 

Після підключення апарата штучного кровообігу серце має бути зупинено за допомогою кардіоплегічного розчину ( це може бути або кров з концентрованим розчином Калію, або кристалоїдний розчин CUSTODIOL HTK Solution) ми використовуємо перший варіант.

Як тільки серце зупинилось, - розпочинається основний етап – заміна клапана.  

Для зав’язування деяких глибоких вузлів, як правило у хірургів не вистачає довжини пальців (анатомічна особливість!!!) використовуємо Knot pusher.

Після зашивання розрізу аорти залишається єдине маленьке питання, а як же відновити роботу серця, адже місця для класичних дефібриляційних ложок для відкритої кардіохірургії просто нема!?!? І тут найголовніше не забути на початку операції, перед обробкою операційного поля, наклеїти спеціальні ложки для зовнішньої дефібриляції.

Серце пацієнат знову починає працювати і з цим розпочинається новий етап життя пацієнта – життя після операції на серці. Життя, яке має буди довгим та якісним.  

Аортоскопія

            Інтраопераційна аортоскопія

Володимир Дем'яненко

При пластиці аортального клапана інтраопераційна візуалізація має важливе значення для оцінки як вихідного стану клапана, так і післяопераційної корекції. Черезстравохідна ехокардіографія є основним метод візуалізації, який зараз використовується для оцінки клапана, але даний метод має певні обмеження:

            - потрібно ушити аорту,

            - зупинити апарат штучного кровообігу,

            - відновити серцеву діяльність.

            І тільки після всього цього можна провести оцінку результату пластики.

            Та якщо пластика не ідеальна, якщо хірург має додаткові опціії для поліпшення результату? Потрібно розпочинати все з початку - знову вмикати апарат штучного кровообігу, знову зупиняти серце, знову знімати шви з аорти.. та найголовніше, це підвищує ризик для пацієнта!!!

          

 Для полегшення цього складного шляху ми розпочали застосовувати аортоскопію.

Вперше даний метод зацікавив нас після доповіді Konstantinos Tsagakis на 29th EACTS Annual Meeting

           

Публікація автора - http://www.jtcvsonline.org/article/S0022-5223(16)30298-7/abstract

            Ми провели ряд досліджень, що продемонстрували інформативність та наочність даної техніки.

На даний момент методика використовується нами при пластичних операція на аортальному клапані.

bottom of page