top of page

"Бери вершину - матимеш середину" Григорій Сковорода

Як кажуть колеги-програмісти, якби космонавтика зробила такий самий прогрес за останні 30 років, як ІТ-технології, то люди би вже давно подорожували галактикою. Та швидкість, з якою кардіохірурги опановують нові можливості мінінівазивної кардіохірургії, не може не радувати. Чим більший досвід хірурга в мініінвазивних методиках, тим більше розкривається таких можливостей, які ще вчора особисто мені здавалися нереальними.

Мініінвазивна кардіохірургія - надзвичайно гнучка платформа для інновацій. Рік тому ми були горді того, що будь-яку ізольовану операцію на серці у дорослого можемо зробити мініінвазивно. Ми вважали, що це пік - максимум того, що можна зробити мініінвазивно. Для поєднаних операцій ми продовжували використовувати серединну стернотомію - розріз спереду на грудній клітці. Однак, 200 проведених різних мініінвазивних операцій на серці протягом року (від пластики чи протезування клапанів до коронарного шунтування) дали нам велике переконання, що цей “пік” є далеко не останнім в розвитку мініінвазивної кардіохірургії. Досвід щоденної роботи, а як правило - це дві мініінвазивні операції в день, розкривають такі можливості цього нового напрямку кардіохірургії, що кардіохірургію через 5-10 років не можливо буде впізнати за сьогоднішнім виглядом. Так само, як сьогоднішні підлітки не бачили ящиків старих комп’ютерних моніторів чи телевізорів, так само, розріз спереду на грудях стане більше виключенням з кардіохірургії, ніж щоденною практикою.

Хто скаже, що операція на відео була вельми складна для виконання? А це саме те, про що рік тому годі було мріяти - поєднана операція, пластика мітрального клапана та коронарне шунутвання.

Всім гарного вечора!

Для пацієнтів

bottom of page